PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Obchody Święta Wojska Polskiego - relacja
Sobota, 15-08-2020 Opublikował/a: Żanna B. Sępińska Liczba wyświetleń: 176
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.

Miasto Hel jest miejscem, które odegrało niezwykle ważną rolę podczas obrony przed agresorem w roku 1939, broniąc się najdłużej – przez 32 dni. Hel i Wojsko Polskie łączą silne więzi.

Mocno rozwija się na naszym terenie turystyka militarna poprzez „Szlaki Helskich Fortyfikacji”, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz obiekty fortyfikacyjne udostępnione do zwiedzania. Każdego roku organizowane są przez Miasto Hel obchody świąt państwowych, narodowych, kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej, rocznic zakończenia 32 dni obrony Helu i tak, jak dziś Święto Wojska Polskiego.

Na początku uroczystości prowadząca, Żanna Sępińska, przypomniała, że rok 2020, to setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jak powiedziała "bitwy, która zmieniła losy świata.", a Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę tych wydarzeń. Ten, kto był na obchodach potwierdzi, że przemówienia wygłoszone przez Władysława Szarskiego - Dyrektora Muzeum Obrony Wybrzeża oraz kmdr. ppor. Sebastiana Tesarowskiego - w zastępstwie Dowódcy Garnizonu Władysławowo chwytały za serce i dały nam wszystkim do myślenia.

Bardzo ucieszyło nas, że zarówno mieszkańcy, jak i turyści przyjęli zaproszenie i zaszczycili nas swoją obecnością pod pomnikiem Obrońców Helu. Nałożone ograniczenbia, związane z COVID-19, nie pozwoliły nam hucznie świętować setnej rocznicy "Cudu nad Wisłą", ale pamiętamy o ważnych datach i pielęgnujemy pamięć o nich.

Obchody były niezwykle uroczyste dzięki Dowództwu Garnizonu Władysławowo, udział kompanii honorowej oraz salwa honorowa pozostaną na długo w naszej pamięci.

Więcej zdjęć w galerii.

Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
28
29
30
1
2
3
4
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6