PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Kopiec Kaszubów
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
grafika
Adres:
Kuracyjna
84-150 Hel
Lokalizacja:
mapa

W 2007 roku z inicjatywy Tadeusza Muży, ówczesnego prezesa oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Helu, Zbigniewa Chmaruka ówczesnego zastępcy burmistrza miasta Jastarni oraz Mirosława Wądołowskiego burmistrza Helu, zrodził się pomysł zaakcentowania Helu jako symbolicznego początku Polski.

Autorem koncepcji, która miała tę ideę przedstawić był architekt Bruno Wandtke. Jej główny element stanowi wybudowany w jednym z najpiękniejszych miejsc naszej ojczyzny, na Cyplu Helskim, kamienny obelisk, który symbolizuje początek Rzeczypospolitej oraz podkreśla jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Elementem obrazującym tę wspólnotę jest Gryf Kaszubski, umieszczony w centralnym miejscu pomnika. Stąd wzięła się nazwa - „Kopiec Kaszubów”.

Inspiracją do budowy monumentu były również legendy o Stolemach Kaszubskich – olbrzymach o spokojnym usposobieniu, które od niepamiętnych czasów władały Pomorzem. Poza energią i siłą wielkoludy imponowały wiarą, niezłomnością oraz hartem ducha. Nieprzypadkowo Kaszubi, a w szczególności rybacy przejęli te cechy. Niestety wielce szlachetne i silne olbrzymy przetrwały tylko w ludowych podaniach, została po nich pamięć oraz … kamienie! Jedna z legend mówi, że kiedy na świecie zapanuje powszechna zgoda i przyjaźń pomiędzy ludźmi, potężne głazy obudzą się i zamienią na powrót  w przyjazne Stolemy.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
28
29
30
1
2
3
4
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6