{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Wizyty Partnerskie

22.05.-26.05.2013 Wizyta partnerska w ramach obchodów X-lecia

DWA TYGODNIE Z PARTNERAMI Z HERMESKEIL

Obraz przedstawia wręczenie nagrody

 

Przez dwa ostatnie tygodnie zacieśnialiśmy współpracę z naszymi partnerami z niemieckiego miasta Hermeskeil.

Najpierw 37 osobowa delegacja dorosłych mieszkańców Helu, pod przewodnictwem burmistrza Mirosława Wądołowskiego, złożyła w dniach 22 – 26.05.2013 r. wizytę w Hermeskeil w ramach drugiej części obchodów 10. lecia podpisania porozumienia o partnerstwie miast a ostatnio 18 osobowa grupa młodzieży niemieckiej odwiedziła swoich odpowiedników w naszym mieście. Młodzieży z Hermeskeil towarzyszył Bernd Hermesdorf, wieloletni opiekun takich grup i działacz w tamtejszym młodzieżowym biurze, który tą wizytą kończy swoją pracę w tym zakresie jednocześnie przekazując ją w ręce Evie Mencher, która po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni, jak stwierdziła w rozmowie, przybyła również razem z podopiecznymi.

Zakończona tydzień temu wizyta starszych mieszkańców naszego miasta w Hermeskeil miała charakter odświętny. Nasi partnerzy chcieli bowiem podkreślić ważność i specyfikę współpracy partnerskiej obu miast, organizując drugą (po jubileuszowej wizycie w Helu w październiku 2012 r.) cześć obchodów 10. lecia podpisania dokumentów dotyczących tej działalności.

Już podczas powitania, po wyjściu z autokaru, zaskoczył nas transparent z herbami miast i polskim tekstem - „Serdecznie witamy”, umieszczony na ścianie budynku ratusza . A potem już było coraz ciekawiej. Na spotkanie powitalne w ratuszu przybyło wielu mieszkańców Hermeskeil, szczególnie tych którzy od lat działają w ramach partnerstwa. Zjawili się jednak i tacy którzy dopiero chcą w tych działaniach uczestniczyć. Szczególnie głośno powitała nas grupa historyczna żołnierzy miejskich która na naszą cześć oddała dwie salwy armatnie.

Rozmowy z gospodarzami, w prywatnych kwaterach, w tym pierwszym dniu, nie trwały zbyt długo bowiem następnego dnia, wczesnym rankiem wyruszaliśmy do Strasburga, we Francji, gdzie zaplanowano wizytę w murach Parlamentu Europejskiego.

To było ciekawe i pouczające przedsięwzięcie. Uczestniczyliśmy w obradach komisji parlamentarnej i wysłuchaliśmy wystąpień kilku europosłów w sprawie praw zwierząt (fretek, kotów, psów i innych), które transportuje się poprzez granice między państwami Unii i nie tylko. W przerwie obrad udało się spotkać z europosłami obu krajów. Polskę reprezentował Jarosław Wałęsa a Niemcy - pani Christa Klass. Oboje należą do Grupy Europejskiej Parti Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)

Po opuszczeniu gmachu Europarlamentu mieliśmy jeszcze chwilę na spacer po starówce Strasburga, w tym na odwiedzenie katedry Notre Dame, w czym nie przeszkadzała nawet nie najlepsza pogoda z deszczem.

Trzeci dzien pobytu rozpoczęła wizyta w Grimburgu. Mała miejscowość licząca około 500 mieszkańców, jednak bardzo dobrze przygotowana do wykorzystania swoich możliwości turystycznych. Podzieleni na kilkunastoosobowe grupy obejrzeliśmy remizę Ochotniczej Straży Pożarnej i zwiedziliśmy położone w pobliżu Muzeum Zamku i Czarownic. Oglądając eksponaty muzealne mogliśmy odczuć charakter i styl dawnego życia ludzi z tego regionu oraz zapoznać się z procedurą postępowania z osobami oskarżanymi o czary. Zapoznaliśmy się również z historią tego miejsca i życiem jego mieszkańców przedstawionymi na kamiennym drzewie stojącym nad źródełkiem w środku miejscowości.

Całość wizyty w Grimburgu zwieńczył pobyt w zamku, do którego dojechaliśmy wozem ciągnionym przez współczesną siłę pociągową, czyli traktor. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach zielarskich i artystycznych. Na zamkowym wzgórzu czekały na nas również atrakcje w stylu rycerskim: zawody w rzucaniu oszczepem i toporem do niedźwiedzia, strzelanie z łuku do dzika i wreszcie próba rozpalenia ognia przy pomocy krzesiwa.

Zawody zakończył zacięty bój burmistrzów: Mirosława Wądołowskiego z Helu oraz Michaela Hülpesa ze Związku Gmin Hermeskeil, w poszczególnych kategoriach, który pokazał, że w partnerstwie nie ma wygranych ani przegranych.

Na zakończenie pobytu w Grimburgu wszyscy uczestnicy helskiej delegacji zostali pasowani na rycerzy i otrzymali stosowne poświadczenia.

Oficjalne obchody drugiej części jubileuszu 10. lecia partnerstwa rozpoczęły się w Hochwald Halle w godzinach wieczornych. Burmistrz Helu wręczył partnerom z tej okazji prezent w postaci specjalnie oznakowanej żaglowej łodzi. 

Po oficjalnych wystąpieniach przedstawicieli obu stron partnerstwa obejrzeliśmy błyskotliwy pokaz  tańca artystycznego w wykonaniu grupy dziewczęcej. Wieczór zakończył się wspólnym śpiewaniem szant przy akompaniamencie Sławomira Cieślaka z wykorzystaniem gitary i harmonijki ustnej.

Na hali przygotowaliśmy stoisko partnerskie na którym pokazaliśmy to, z czego słynie nasz region, hafty kaszubskie, porcelana, tabaka i tabakiery, materiały o atrakcjach turystycznych.

Kolejny dzień miał dwa ciekawe przedsiewzięcia: prezentacja możliwości pozyskiwania energii z różnych źródeł, w tym z biogazu oraz z odpadów drzewnych oraz udział w festynie wielokulturowym „Multikulti”. Pokazanie odnawialnych źródeł energi i wykorzystanie jej w ramach miasta było ciekawym epizodem dla wielu z uczestników wizyty.

Udział w festynie „Multikulti” wiązał się z promocją miasta i regionu oraz serwowaniem naszych lokalnych potraw (szczególnie rybnych). Wygląd stoiska oraz przebranych w stroje regionalne pań oraz panów budził duże zainteresowanie a przygotowane potrawy rozchodziły się szybko wśród odwiedzających mieszkańców Hermeskeil.

Sobota zakończyła się pożegnalną kolacją w remizie Straży Pożarnej Hermeskeil. W trakcie tego spotkania odbywał się mecz piłki nożnej pomiędzy Borusią Dortmund (której kibicuje Hermeskeil) i Bayernem Monachium, który niestety zakończył się przegraną Borusii. Drugim incydentem był nagły wyjazd wozów strażackich na akcję w związku z alarmem pożarowym (na szczęście fałszywym).

W ostatnim dniu wizyty uczestniczyliśmy w mszy i po załadowaniu bagaży i pożegnaniu z naszymi gospodarzami i partnerami wyruszyliśmy w droge powrotną. Udało się jeszcze na chwilę wstąpić do Bernkastel, bardzo pięknego miasteczka będącego atrakcją turystyczną w pobliżu Hermeskeil.

 

 

23.05.2013 Spotkanie Europosła Jarosława Wałęsy z przedstawicielami z miast Hel- Hermeskeil

Obraz przedstawia spotkanie

 

Razem z panią poseł Christą Klass spotkaliśmy się dzisiaj z przedstawicielami miast partnerskich Hel- Hermeskeil podczas wizyty grupy w Strasbourgu.