{index_ob_css}{index_ob_js}

Neptun opuszcza Hel

Ocena 5/5

Informujemy, że na dzień 22 października br. zaplanowane zostały przez właściciela posągu Neptuna (stojącego obecnie na terenie Bulwaru Nadmorskiego) czynności, związane z jego demontażem i wywiezieniem poza Hel.
Niestety, pomimo tego, że umowa, na podstawie której rzeźba stanęła w Helu, zawarta została na okres minimalny 10 – lat, właściciel postanowił zmienić swoją pierwotną decyzję i w ubiegłym roku wypowiedział tę umowę. Umowa podpisana w sierpniu 2019 roku miała formę umowy licencyjnej, która dawała gminie prawo do nieodpłatnego wykorzystania rzeźby w celach promocyjnych miasta. Do obowiązków gminy należało ustawienie na własny koszt Neptuna na Bulwarze, jego ubezpieczenie, utrzymanie i konserwacja, a po zakończeniu umowy jego demontaż i przewiezienie do miejsca wskazanego przez właściciela, nie dalej jednak, niż do miejsca z którego był odbierany.
Gmina nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy przed upływem terminu i powstał spór prawny, który w konsekwencji mógł doprowadzić do procesu sądowego. Wynik takiego procesu byłby trudny do przewidzenia, należało założyć też niekorzystny dla gminy scenariusz, w którym groziłoby gminie zasądzenie na rzecz właściciela kosztów ewentualnego odszkodowania z tytułu dalszego pozostawania rzeźby w Helu, oraz kosztów związanych z jego demontażem i wywiezieniem poza Hel.
Aby tego uniknąć, wspólnie z właścicielem Neptuna, postanowiliśmy podjąć próbę rozwiązania sporu na drodze mediacji pozasądowej, prowadzonej przez mediatora Krajowego Stowarzyszenia Mediatorów, działającego przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Prowadzone z udziałem mediatora oraz pełnomocników prawnych stron mediacje doprowadziły do zawarcia ugody, na podstawie której właściciel dokona na swój koszt i swoją odpowiedzialność demontażu i wywozu rzeźby z Helu, ponadto strony zrzekają się wobec siebie wszelkich roszczeń. Uznaliśmy to rozwiązanie, za korzystne dla gminy, ponieważ pozwala uniknąć trudnych do oszacowania kosztów ewentualnego odszkodowania, ale także niemałych kosztów demontażu i wywiezienia rzeźby oraz ryzyka uszkodzenia posągu z tym związanego, a które zgodnie z umową za ok. 5 lat gmina musiałaby pokryć. Nadmieniam, że proponowałem właścicielowi odkupienie od niego posągu za kwotę wskazaną przez niego jako wartość do ubezpieczenia, jednak propozycja ta nie spotkała się z akceptacją.
Jednocześnie chcę poinformować, że aktualnie pracujemy nad propozycją innego urozmaicenia wizualnego tego miejsca, które stanowiłoby nową atrakcję turystyczną.

 

BURMISTRZ HELU
Mirosław WĄDOŁOWSKI

 

Neptun 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności