{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Rekordy Guinnessa

Latarnie Morskie w Polsce

Latarnie Morskie w Polsce.

Obraz przedstawia Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża

 

Słyszeliście o Szlaku Latarni Morskich? Można zdobyć turystyczną odznakę Miłośników Latarni Morskich :)

 

Obraz przedstawia Latarnie Morską

 

Wszystkie są piękne, ale dla nas helska najpiękniejsza. Wkrótce jej replikę wykonaną z bursztynu będzie można podziwiać w naszym mieście. Przy okazji mamy chrapkę na rekord Guinnessa na największą rzeźbę wykonaną w całości z bursztynu :) Prace nad wykonaniem latarni już trwają, ale jest to oczywiście „koronkowa robota”. Trzymacie kciuki za zdobycie rekordu?

Rozsiane wzdłuż wybrzeża latarnie morskie pełniły niegdyś ważną rolę wież nawigacyjnych, wskazujących marynarzom bezpieczną drogę. Z czasem statki zaczęto wyposażać w nowoczesne technologie radiowe i satelitarne, które znacznie zwiększyły ich bezpieczeństwo, ograniczając przy tym rolę tradycyjnych latarni. Są jednak one wciąż wykorzystywane jako część systemu wspierającego nawigację. Na polskim wybrzeżu znajdziemy siedemnaście latarń morskich, w tym 15 czynnych. 8 na terenie województwa pomorskiego, a 7 w województwie Zachodniopomorskim.

 

Obraz przedstawia Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża

 

Latarnie poza swoja podstawową funkcją stały się niezwykle atrakcyjne z turystycznie. Często są to obiekty zabytkowe, o ciekawej historii i architekturze. Fakt, że są wysokie stanowi dodatkową atrakcję, często stanowią doskonałe punkty widokowe. Najstarsza z nich została uruchomiona w 1822 roku, najmłodsza powstała w 1984 i ma „dopiero” 36 lat. Najwyższa ma 65 metrów, najniższa 13,5 metra wysokości.

Podróżowanie Szlakiem Latarni Morskich polskiego wybrzeża, to doskonały pomysł spędzenie urlopu i zwiedzenie nadmorskich miejscowości. Szlak biegnący wzdłuż polskiego morza to idealna trasa na wycieczkę samochodową lub rowerową. Te najbardziej wysunięte na zachód oraz wschód dzieli ponad 600 kilometrów. Do jakich miejscowości powinniśmy zawitać, by obejrzeć latarnie? Podróżując z zachodu na wschód: Świnoujście, Wisełka wzniesienie Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Jarosławiec, Darłowo, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Sopot, Gdańsk Port Północny, Gdańsk Nowy Port, Krynica Morska.

 

Obraz przedstawia Szlak Polskich Latarni Morskich

 

Turyści, którzy planują wybrać się na wakacje szlakiem polskich latarni morskich, powinni rozważyć zakup paszportu, w którym mogliby zbierać pieczątki, tzw. winiety po zwiedzeniu każdego z czynnych obiektów. Dzięki takim dowodom odwiedzin można zdobyć Turystyczne Odznaki Miłośnika Latarń Morskich „BLIZA”.