{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Wymiana młodzieży

WYMIANA MŁODZIEŻY - HEL - HERMESKEIL 17-24.10.2015

SPRAWOZDANIE Z WYMIANY POLSKO – NIEMIECKIEJ 17.10.2015 – 24.10.2015 w HELU

17 października o godzinie 23.00 przywitaliśmy na lotnisku w Gdańsku grupę naszych niemieckich kolegów z partnerskiego miasta Hermeskeil.

Obraz przedstawia flagi Polski i Niemiec  Obraz przedstawia przywitanie na lotnisku w Gdańsku grupy naszych niemieckich kolegów

Do około 1.00 w nocy towarzyszyliśmy im aż do zakwaterowania się w hotelu Cassubia w Helu.

 

Obraz przedstawia gościnny obiad w Restauracji Kutter  Obraz przedstawia zdjęcie foki

Obraz przedstawia tresurę fok w Helu  Obraz przedstawia zwiedzanie Domu Morświna

W niedzielę – 18.10.2015 po krótkim spacerze po naszym urokliwym mieście i po gościnnym obiedzie w Kuttrze, udaliśmy się do fokarium. Tam wszyscy bawiliśmy się obserwując tresurę, popisy i sztuczki w wykonaniu fok, potem zwiedzaliśmy Dom Morświna.

 

Obraz przedstawia wspólnie spędzony czas w Checzy Kaszubskiej  Obraz przedstawia uroczyste powitanie grupy niemieckich uczniów

Obraz przedstawia wspólne śpiewanie alfabetu kaszubskiego  

Wieczór spędzilismy wspólnie w Checzy Kaszubskiej, gdzie bardzo miło przyjeli nas członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oraz uroczyście powitali grupę niemieckich uczniów – dyrektor Zespołu Szkól Ogólnokształcących pani Irena Sojecka i zastępca burmistrza Helu pan Jarosław Pałkowski. Razem biesiadowalismy i śpiewaliśmy alfabet kaszubski oraz inne piosenki i przyśpiewki. Razem biesiadowalismy i śpiewaliśmy alfabet kaszubski oraz inne piosenki i przyśpiewki.

 

 

Obraz przedstawia zdjęcie z meczu piłki nożnej  Obraz przedstawia zdjęcie z meczu piłki nożnej

Obraz przedstawia zdjęcie z meczu piłki nożnej  Obraz przedstawia zdjęcie z meczu piłki nożnej

W tak cudownych nastrojach udalismy się na halę sportowo – widowiskową, gdzie po uroczystym odśpiewaniu hymnów rozegraliśmy mecz piłki nożnej Polska – Niemcy. Niestety tym razem przegraliśmy 4:2 ale zabawa, kibicowanie, dreszcz emocji podczas gry, zaangażowanie pozostaną w naszej pamięci bardzo długo. 

 

Obraz przedstawia wspólną podróż pociągiem do Gdyni  Obraz przedstawia wspólne zdjęcie na Placu Kaszubskim

Obraz przedstawia wspólne zwiedzanie Portu w Gdyni  Obraz przedstawia wspólne zwiedzanie Portu w Gdyni

Obraz przedstawia wspólne zwiedzanie Oceanarium

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W poniedziałek pojechaliśmy autobusem szynowym do Gdyni by tam, razem z przewodnikiem udać się na Plac Kaszubski, na Kamienną Górę, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta. Byliśmy również w porcie, zwiedzaliśmy ORP Błyskawicę, widzieliśmy Dar Pomorza, Teatr Muzyczny, Oceanarium.  Nasi niemieccy koledzy mięli okazję zrobić zakupy w galerii handlowej – Riviera a późnym wieczorem wszyscy – cali i zdrowi wróciliśmy do Helu. 

 

We wtorek rano pojechaliśmy pociągiem do Kościerzyny, w której spędziliśmy trzy dni. Mieszkaliśmy w domkach wspólnie z niemieckimi kolegami, zwiedzaliśmy miasto, byliśmy w muzeum akordeonów, muzeum ziemi Kościerskiej oraz muzeum kolejnictwa. 

Obraz przedstawia wspólne spędzanie czasu w Kościerzynie  Obraz przedstawia zwiedzanie Kościerzyny

Obraz przedstawia zwiedzanie muzeum akordeonów  Obraz przedstawia zwiedzanie muzeum kolejnictwa

 

Przewodnim celem pobytu w centrum wypoczynkowo – sportowym „Szarlota” (w Kościerzynie) była integracja, wspólne poznawanie się, nauka akceptacji, współdziałania w grupie.

Obraz przedstawia integrację grup  Obraz przedstawia wspólnie spędzony czas na kręglach

Obraz przedstawia wspólne biesiadowanie przy ognisku  Obraz przedstawia zabawę dyskotekową

Czas płynął bardzo szybko zwłaszcza, że uczestniczyliśmy w wielu atrakcjach: bowling, aqua park, biesiada przy ognisku i zabawa dyskotekowa. Zmęczeni, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, w czwartek wieczorem wróciliśmy do Helu, gdzie najwytrwalsi mogli jeszcze korzystac z zajęć na hali sportowej. 

 

W piątek grupa niemiecka udała się na spacer po plaży, promenadą nad Bałtykiem – na Cypel Helski. 

Obraz przedstawia wspólne zdjęcie grupy niemieckiej przy Kopcu Kaszubów  

 

Wieczorem odbyło się oficjalne pożegnanie naszych kolegów z zachodniej granicy, w którym uczestniczył burmistrz Helu pan Adam Kohnke oraz z-ca pan Jarosław Pałkowski. Na tym spotkaniu oglądaliśmy zdjęcia ze wspólnie spędzonych dni i analizowaliśmy przebieg wymiany.

Obraz przedstawia oficjalne pożegnanie naszych kolegów z zachodniej granicy  Obraz przedstawia wspólne analizowanie przebiegu wymiany

 

W sobotę zdążyliśmy jeszcze przejść się Starówką w Gdańsku a o 18.30 nasi niemieccy przyjaciele odlecieli do swego kraju. Na lotnisku były łzy, tęsknoty, smutek, ale grupa polska odwiedzi Hermeskeil prawdopodobnie już w październiku 2016 roku. 

Obraz przedstawia pożegnanie grupy niemieckiej  Obraz przedstawia pożegnanie grupy niemieckiej

Obraz przedstawia pożegnanie grupy niemieckiej  

 

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym bezinteresownie w pomoc przy realizacji programu wymiany: panu burmistrzowi Adamowi Kohnke, pani dyrektor ZSO w Helu – Irenie Sojeckiej, Alexowi Romero za tłumaczenie, pani Dorocie Romero za ugoszczenie grupy niemieckiej w swojej restauracji Lwiej Jamie, gdzie spożywali śniadania i gdzie odbył się wieczór pożegnalny, panu Darkowi Lobejko – za gościnę w Kuttrze, gdzie wszyscy zjedliśmy pyszny obiad, Zrzeszeniu Kaszubsko – Pomorskiemu i panu Tadeuszowi Muży za powitalny wieczór, przepyszne kanapki, ciasta i naukę alfabetu kaszubskiego, panu Irkowi Szczegielniakowi i barowi Hello za przygotowanie kebabów, Fokarium – za umożliwienie nam zwiedzenia muzeum Morświna i uczestniczenie w karmieniu fok, pani Bogumile Chruścikowskiej za ciekawe oprowadzenie nas po Gdyni. 

Obraz przedstawia podziękowanie Alexowi Romero  Obraz przedstawia podziękowanie Dorocie Romero

Obraz przedstawia podziękowanie Zrzeszeniu Kaszubsko – Pomorskiemu i panu Tadeuszowi Muża  Obraz przedstawia podziękowanie panu Irkowi Szczegielniakowi i barowi Hello

Obraz przedstawia zwiedzanie Domu Morświna  Obraz przedstawia podziękowanie pani Bogumile Chruścikowskiej

 

 

 

Obraz przedstawia kibicowanie Polskiej drużynie w meczu piłki nożnej

 

 

 

        Dziękujemy :-)

                                                                                  Anita Rzeczkowska i Norbert Górski

 

 

 

Więcej w galeri ZSO w Helu: Wymiana Polsko - Niemiecka 2015