{index_ob_css}{index_ob_js}
W dniach od 04 - 14.10.2012 roku grupa młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu przebywała w Niemczech w ramach Partnerstwa Miast Hermeskeil – Hel.
PODCZAS WYMIANY
Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, zostaliśmy serdecznie powitani przez niemiecką grupę młodzieży, której opiekunem był Bernd Hermesdorf. Po posiłku w schronisku młodzieżowym JUGENDHERBERGE uczestniczyliśmy w grach i zabawach zapoznawczych.
Drugi dzieńspędziliśmyw Hermeskeil w towarzystwie pana Kurta Bacha. Zwiedziliśmy Park Miejski i Kościół Katolicki św. Marcina, poznając jednocześnie historię miasta.
Następnie udaliśmy się do gimnazjum, po którym oprowadził nas pan Butterbach. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, był komisariat policji. O pracy niemieckiej policji opowiadał nam pan Wahl.
W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Centrum Seniora św. Klary. Młodzież miała okazję porozmawiać o problemach i sytuacji rodzinnej pensjonariuszy.
Po obiedzie młodzież polska w towarzystwie niemieckich kolegów skorzystała z krytej pływalni i hali sportowej. Po tak wyczerpującym dniu z przyjemnością zjedliśmy smaczną pizzę w pizzerii Bella Mia.
Niedziela była dniem, który polscy uczestnicy spędzili również młodzieżą niemiecką. Dla obu grup był to czas długo wyczekiwany - Dzień u Rodzin Niemieckich. Młodzi Polacy byli zachwyceni gościnnością niemieckich rodzin, mogli choć w minimalnym stopniu poobcować z inna obyczajowością, kulturą, poobserwować zachowania swoich niemieckich kolegów w ich własnym domu.
Następnie, tuż po odwiedzinach, na stadionie leśnym WALDSTADION rozegraliśmy towarzyski piłkarski mecz Niemcy – Polska, podczas którego wszyscy bardzo dobrze się bawili. Nie brakowało wspaniałych akcji, dopingu i przyjacielskiej atmosfery.
Program wymiany to nie tylko zabawa, ale zgłębianie tradycji, specyfiki kultury, a także historii Polski i Niemiec.
Wspólne zwiedzanie obozu pracy w Hinzert, pobudziło młodzież do refleksji, przemyśleń oraz dyskusji nt. bezcelowości wojny.
Młodzi ludzie czuli się współodpowiedzialni za czyny swoich przodków, co świadczy o ich ogromnej dojrzałości. O godzinie 16.00 w sali posiedzeń Ratusza Miejskiego przywitał nas burmistrz miasta Hermeskeil Udo Moser i burmistrz gmin Michael Hulpes.
W ratuszu miasta młodzież obejrzała prezentację multimedialną (w Power – Point) o gminie i regionie Hermeskeil.
Po południu wraz z panem Ludes wspólnie przygotowywaliśmy kolację, co sprawiło młodzieży dużo satysfakcji i radości.
Po obfitym we wrażenia posiłku, udaliśmy się do Centrum Młodzieżowego “H- Town” Hermeskeil, by wspólnie grać w bilarda, piłkarzyki, darta, śpiewając jednocześnie wspólnie znane dla obu grup piosenki.
We wtorek wyjechaliśmy do Akademii Europejskiej w Otzenhausen.
Tam młodzieży polskiej i niemieckiej przedstawiona została historia powstania Unii Europejskiej i państw członkowskich.
Uczniowie poznali zasady jej działania, zakres współpracy między państwami członkowskimi i kierunki dalszego rozwoju Unii.
Środa była dniem aktywności fizycznej. Młodzież na rolkach i na rowerach wspólnie udała się do Kell.
Tam wszyscy mogli spróbować swoich sił podczas ćwiczeń na sieciach linowych “KOALA”.
W czwartek wyjechaliśmy do Trier. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Porta Nigra – Czarnej Bramy, następnie obejrzeliśmy Katedrę, Bazylikę i Cesarskie Termy.
Obecność polsko-niemieckiej młodzieży w Centrum Kultury TuFa była udanym pomysłem, była bowiem doskonałą okazją do przełamania barier i zintegrowania się młodzieży obu partnerskich miast.
Wspólnie prezentowaliśmy zaaranżowane przez siebie teatralne scenki. Zabawy było co niemiara.
Niezwykłym przeżyciem dla młodzieży była zabawa w Parku Phantasialand w Kolonii, gdzie przez prawie cały dzień mogliśmy powrócić do dziecięcych zabaw i fantazji.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gusemburgu, by wziąć udział w zabawie tanecznej “Stufen – Party” uczniów z rocznika dwunastej klasy gimnazjum.
W przedostatni dzień wspólnie spotkaliśmy się w biurze młodzieży Bernda Hermesdorfa, by podsumować przebieg naszych wspólnych spotkań w ramach partnerskiej wymiany.
Tego dnia młodzież mogła również zobaczyć proces tłoczenia owoców i dokonać degustacji soku.
O godzinie 19.00 nastąpiło oficjalne zakończenie wymiany. Spotkanie z przedstawicielami miasta Hermeskeil i Koła Partnerstwa odbyło się w Frewillige Feuerwehr Hermeskeil.
Analizując zrealizowany program, oglądaliśmy zdjęcia z wspólnie spędzonych dni.
Dnia 14.10.2012 o godzinie 15.15 z Trier odjechaliśmy do Polski, zabierając ze sobą pamięć o gościnności i serdeczności naszych niemieckich przyjaciół.
Opiekunami grupy polskiej byli:
p. Karolina Obarska- Kiec i p. Norbert Górski
*Niestety przy przenoszeniu danych utracono fotografie