{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Rekordy Guinnessa

Bursztyn, co o nim wiemy?

Obraz przedstawia bursztyn

 

Bursztyn stanowi źródło wielu tajemnic i ciekawostek, skrywających historię naszej planety, dlatego też wokół tej kopaliny owiewa wiele mitów i stereotypów. Szczególne zaciekawienie kruszcem wynika nie tylko z jego historii, ale i unikalnego wyglądu. Od wieków fascynuje kolekcjonerów i cieszy oczy pasjonatów na całym świecie.

Właśnie z bursztynu, tylko i wyłącznie z bursztynu, powstaje rzeźba, która będzie nową atrakcją turystyczną w Helu :)

Bursztyn to szlachetny surowiec, występujący u wybrzeży wielu mórz na świecie. Między innymi możemy znaleźć go na nadbałtyckich plażach, a dzięki swojej powszechności od wieków wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie – idealnie łączy się ze srebrem, tworząc spektakularną biżuterię.

Ciemnobrązowy, pomarańczowo-złoty lub żółty surowiec jest uwielbianym dodatkiem wśród kobiet na całym świecie. Nic dziwnego – już w prehistorii bursztyn używany był jako amulet, przynoszący szczęście jego posiadaczowi.

Bursztyn to nic innego, jak kopalniana żywica pochodząca z drzew iglastych. Do tej pory na świecie znane jest około 60 odmian bursztynu, a 90% jego zasobów pochodzi z rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Oprócz znanych nam znad Bałtyku złotych i żółtych barw, może również przybierać niecodzienne kolory – niebieski, zielony, mlecznobiały, czerwony bądź czarny.

Nazwa bursztyn pochodzi z języka niemieckiego i oznacza kamień, który się pali, będąc pochodną słowa bernstein. Od wieków bursztyn jest przedmiotem handlu – wykorzystywany w medycynie naturalnej lub jubilerstwie, zawsze stanowił pożądany i drogocenny materiał. Ludy wędrowały Bursztynowym Szlakiem w poszukiwaniu złotego kruszca, Krzyżacy za jego posiadanie karali śmiercią, a gdańscy mistrzowie wykorzystywali go, by stworzyć i sprzedać ręcznie wykonane cuda.

 

Obraz przedstawia metodę solankową

Prawdziwy bursztyn w kontakcie ze słoną, morską wodą pozostanie na powierzchni. Jeżeli wrzucimy go do słodkiej wody, opadnie na dno. Ta sztuczka pozwoli Ci upewnić się, że posiadany przez Ciebie bursztyn jest oryginalny, nie syntetyczny.

 

Obraz przedstawia test UV

 

Kolejny test, który możemy wykonać by sprawdzić bursztyn, to test UV. Wystarczy, że sprawdzimy, jak wygląda nasz bursztyn w świetle ultrafioletowym.
Tworzywo sztuczne pod wpływem światła UV nie zmieni koloru. Kopal stanie się po prostu biały. Bursztyn natomiast zmieni barwę na niebieską lub żółto-miodową.

 

Obraz przedstawia właściwości elektrostatyczne

 

Można także pocierać bursztyn przez około 20 sekund o naturalny materiał – np. wełnę czy bawełnianą ściereczkę – a następnie przyłożyć do niego drobne kawałki papieru.
Kawałki papieru, jak i inne drobne elementy znajdujące się w pobliżu – np. drobinki kurzu czy włosy będą przyciągane przez nasz bursztyn. Jeśli jednak nie zachodzi żadna tego typu reakcja, możemy być pewni, że nasz bursztyn nie jest prawdziwy.