{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Warto zobaczyć

Kopiec Kaszubów

Obraz przedstawia Kopiec Kaszubów

Adres:
Kuracyjna
84-150 Hel

W 2007 roku z inicjatywy Tadeusza Muży, ówczesnego prezesa oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Helu, Zbigniewa Chmaruka ówczesnego zastępcy burmistrza miasta Jastarni oraz Mirosława Wądołowskiego burmistrza Helu, zrodził się pomysł zaakcentowania Helu jako symbolicznego początku Polski.

Obraz przedstawia tablicę informacyjną - Kopiec Kaszubów

Autorem koncepcji, która miała tę ideę przedstawić był architekt Bruno Wandtke. Jej główny element stanowi wybudowany w jednym z najpiękniejszych miejsc naszej ojczyzny, na Cyplu Helskim, kamienny obelisk, który symbolizuje początek Rzeczypospolitej oraz podkreśla jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Elementem obrazującym tę wspólnotę jest Gryf Kaszubski, umieszczony w centralnym miejscu pomnika. Stąd wzięła się nazwa - „Kopiec Kaszubów”.

Inspiracją do budowy monumentu były również legendy o Stolemach Kaszubskich - olbrzymach o spokojnym usposobieniu, które od niepamiętnych czasów władały Pomorzem. Poza energią i siłą wielkoludy imponowały wiarą, niezłomnością oraz hartem ducha. Nieprzypadkowo Kaszubi, a w szczególności rybacy przejęli te cechy. Niestety wielce szlachetne i silne olbrzymy przetrwały tylko w ludowych podaniach, została po nich pamięć oraz… kamienie! Jedna z legend mówi, że kiedy na świecie zapanuje powszechna zgoda i przyjaźń pomiędzy ludźmi, potężne głazy obudzą się i zamienią na powrót  w przyjazne Stolemy.