{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Dzieje Przyjaźni

Dzieje przyjaźni - 10-lecie

Obraz przedstawia członków Koła Partnerskiego z Helu

 

16 października (wtorek) około godziny 18.15 z okazji 10-lecia Partnerstwa członkowie Koła Partnerskiego z Helu odebrali delegację partnerów z Hermeskeil z lotniska w Gdańsku a pozostali zainteresowani przywitali ich około godziny 20.00 na granicy naszego miasta w asyście wozu Ochotniczej Straży Pożarnej z Helu. Następnie wszyscy udali się na kolację do DW „Delfin”, gdzie 10 lat wcześniej, podczas pierwszej wizyty, zakwaterowana była delegacja z Hermeskeil.

 

Oficjalne przywitanie rozpoczął burmistrz Helu - Mirosław Wądołowski - wręczając symboliczne kwiaty byłej burmistrz Hermeskeil Ilonie König, która podpisywała akt partnerstwa w 2002 roku. W imieniu gości, głos zabrał Willi Auler - zastępca burmistrza Hermeskeil, członek Koła Partnerskiego z Hermeskeil. Po kolacji zawieźliśmy naszych gości do pensjonatów, gdzie mogli odpocząć i przygotować się do kolejnego dnia wizyty.

 

Obraz przedstawia oficjalne przywitanie byłej burmistrz Hermeskeil      000Obraz przedstawia zdjęcie w stołówce Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu

 

 

17 października (środa) rozpoczął się śniadaniem w stołówce Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu. Następnie goście udali się na halę sportowo – widowiskową, na nadzwyczajną sesję Rady Miasta Helu, zorganizowaną w związku z obchodami 10-lecia partnerstwa miasta Hel i Hermeskeil.

Głównym punktem sesji było nadanie tytułów „Zasłużony dla Miasta Helu” pięciu mieszkańcom Hermeskeil. Pośmiertnie tytuł ten otrzymał Norbert Klaas - odznaczenie przekazane zostało małżonce Ursuli. Kolejne tytuły odebrali Ilona König, Ryszard Bawelski, Karl Heege i Karl - Hainz Dahlke.

Na sesji przedstawiono także prezentacje dotyczące 10-lecia partnerstwa widziane oczami miasta i Koła Partnerskiego z Helu, Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, szkoły, szpitala, strażaków OSP Hel oraz Koła Partnerskiego z Hermeskeil. Po sesji zaprosiliśmy gości na uroczysty obiad, który podany był w szkolnej stołówce.
O godzinie 18.00 Studio Tańca „Dance Flow” wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Helu przygotowali dla naszych przyjaciół oraz wielu zainteresowanych mieszkańców Helu niepowtarzalny pokaz tańca, który spotkał się z ogromną sympatią.
O godzinie 19.30 w restauracji „Kutter” odbyła się kolacja sponsorowana przez Koło Partnerskie z Hermeskeil, na której burmistrz Helu z przewodniczącym Rady Miasta Helu - Markiem Chroniem wręczyli sześć srebrnych monet helskich „70 Heli” osobom z Hermeskeil, które najdłużej działają w partnerstwie miast.

W imieniu helskiego Koła Partnerskiego okolicznościowe upominki wręczył gościom Mirosław Oniszczuk – przewodniczący helskiego Koła. Również on, wraz z przewodniczącym Koła Partnerskiego Hermeskeil – Berndtem Jennenem, podzielili jubileuszowy tort, który był symbolem dobrej partnerskiej współpracy i smakował wszystkim uczestnikom spotkania.

 

Obraz przedstawia zdjęcie ze spotkania w Restauracji "Kutter"     Obraz przedstawia zdjęcie ze spotkania w Restauracji "Kutter"

Obraz przedstawia zdjęcie ze spotkania w Restauracji "Kutter"     Obraz przedstawia zdjęcie ze spotkania w Restauracji "Kutter"

 

18 października (czwartek) rozpoczął się o godzinie 7.30 śniadaniem w „Cafe Bulvar”, po którym część delegacji udała się na wycieczkę do Gdańska, zaś pozostali goście odwiedzili szkołę i szpital. W szkole czekała na nich niespodzianka, którą był występ przedszkolaków z trenerką Agnieszką Kohnke prezentujących taniec „ZUMBĘ” oraz recytacja wierszy w wykonaniu młodzieży szkolnej. Wszyscy przybyli goście otrzymali książki z wzorami haftów kaszubskich opisane w języku polskim i niemieckim. W szpitalu goście z Hermeskeil zostali uhonorowani za szczególną pomoc dla szpitala w Helu. Podziękowania otrzymali: pośmiertnie Norbert Klaas - na ręce małżonki Ursuli, Ryszard Bawelski, Karl Heege, Willi Auler, Bernd Jennen. Zarówno szkoła jak i szpital przygotowali dla gości słodki poczęstunek.

Po powrocie delegacji z Gdańska było niewiele czasu na przygotowanie się do kolacji zorganizowanej w restauracji „Lwia Jama” przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oddział w Helu, która rozpoczęła się o 19.00. Przy muzyce „na żywo” w wykonaniu kapeli kaszubskiej, goście świetnie się bawili. Prezes helskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego wręczył pamiątkowe medale „XX lecia powstania ZKP o/Hel” zasłużonym członom delegacji.

 

 Obraz przedstawia zdjęcie wręczenia pamiątkowych medali     Obraz przedstawia zdjęcie wręczenia pamiątkowych medali

 Obraz przedstawia zdjęcie ze spotkania w restauracji "Lwia Jama"    Obraz przedstawia zdjęcie ze spotkania w restauracji "Lwia Jama"

Wspólne tańce i śpiewy jeszcze bardziej zacieśniły przyjaźnie.

19 października (piątek) był przedostatnim dniem wizyty, który jak poprzednie był wypełniony „po brzegi”. Po śniadaniu spotkaliśmy się na Bulwarze Nadmorskim, aby wspólnie z przedstawicielami Urzędu Morskiego w Gdyni i Zarządu Portu Morskiego Hel „Koga” obejrzeć port rybacki i jachtowy, Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb oraz inwestycje firmy „Koga-Maris” sp. z o.o., a także prace zabezpieczające brzeg morski realizowane na Cyplu.

 

Obraz przedstawia zdjęcie ludzi oglądających port rybacki i jachtowy    Obraz przedstawia zdjęcie ludzi oglądających port rybacki i jachtowy

Obraz przedstawia zdjęcie ludzi oglądających inwestycje firmy „Koga-Maris” sp. z o.o.    Obraz przedstawia zdjęcie ludzi oglądających prace zabezpieczające brzeg morski realizowane na Cyplu

 

W helskiej sieciarni zorganizowana została konferencja poświęcona ważnym dla miasta tematom, tj.: „Plan rozwoju portu w Helu” oraz „Zabezpieczenie brzegu Morza Bałtyckiego”. W ramach konferencji przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Zarządu Portu Morskiego Hel „Koga” zapewnili uczestnikom poczęstunek w formie kawy, herbaty, ciasta oraz obiadu. 

 

Obraz przedstawia zdjęcie z konferencji

 

 

 

 

 

 

 

Piątkowe popołudnie wypełniła również krótka wizyta w helskim „fokarium”, podczas której była okazja obejrzeć karmienie fok połączone z treningiem medycznym.

 

Obraz przedstawia zdjęcie z wizyty w fokarium

 

 

 

 

 

 

 

Po spotkaniach daliśmy naszym gościom trochę wolnego czasu, aby mogli przygotować się do wieczornego spotkania - zabawy zorganizowanej z okazji obchodów 10-lecia partnerstwa. Impreza rozpoczęła się o godz. 20.00 w „Grzybku” na bulwarze. Jej początkiem była niespodzianka dla naszych gości, którą było wspólne zatańczenie „Poloneza”. Pierwszą parę stanowił burmistrz Helu - Mirosław Wądołowski z małżonką Olgą. Za nimi do korowodu tanecznego stanęli wszyscy uczestnicy zabawy. Kolejną niespodzianką był występ w wykonaniu utalentowanych muzycznie naszych dzieci i młodzieży. Kolacja rozpoczęła się symboliczną lampką szampana i krótkim wystąpieniem burmistrza. W trakcie kolacji kilka razy zabierano głos, zarówno gospodarze jak i goście wielokrotnie dziękowali wielu różnym osobom. Wspaniała wspólna zabawa trwała do białego rana.

 

20 października (sobota) był dniem pożegnania naszych przyjaciół. O godzinie 9.30 spotkaliśmy się w szkolnej stołówce na śniadaniu oraz na przygotowanym przez helskie Koło Partnerskie słodkim poczęstunku. O godzinie 11.00 delegacja z Hermeskeil, odprowadzana na lotnisko przez członków lokalnego Koła Partnerskiego, wyruszyła w podróż powrotną do domu.


Mamy nadzieję, że wizyta ta na długo zostanie w pamięci naszych przyjaciół i że dzięki takim spotkaniom wzmocnią się relacje partnerskie.