{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Wymiana młodzieży

WYMIANA MŁODZIEŻY - HERMESKEIL 04.10.2012 - 14.10.2012

W dniach od 04 - 14.10.2012 roku grupa  młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu przebywała w Niemczech w ramach Partnerstwa Miast Hermeskeil – Hel. 

 

PODCZAS WYMIANY

Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, zostaliśmy serdecznie powitani przez niemiecką grupę młodzieży, której opiekunem był  Bernd Hermesdorf. Po posiłku w schronisku młodzieżowym JUGENDHERBERGE  uczestniczyliśmy w grach i zabawach zapoznawczych.

Drugi dzieńspędziliśmyw Hermeskeil w towarzystwie pana Kurta Bacha. Zwiedziliśmy Park Miejski i Kościół Katolicki św. Marcina, poznając jednocześnie historię miasta. 

Następnie udaliśmy się do gimnazjum, po którym oprowadził nas pan Butterbach. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, był komisariat policji. O pracy niemieckiej policji opowiadał nam pan Wahl.

W godzinach popołudniowych  udaliśmy się do Centrum Seniora św. Klary. Młodzież  miała okazję porozmawiać o problemach i sytuacji rodzinnej pensjonariuszy.   

Po obiedzie młodzież polska w towarzystwie niemieckich kolegów skorzystała z krytej pływalni i hali sportowej. Po tak wyczerpującym dniu z przyjemnością zjedliśmy smaczną pizzę w pizzerii Bella Mia.

Niedziela była dniem, który polscy uczestnicy spędzili również młodzieżą niemiecką. Dla  obu grup był to czas długo wyczekiwany - Dzień u Rodzin Niemieckich. Młodzi Polacy byli zachwyceni gościnnością niemieckich rodzin, mogli choć w minimalnym stopniu poobcować z inna obyczajowością, kulturą, poobserwować zachowania swoich niemieckich kolegów w ich własnym domu.

Następnie, tuż po odwiedzinach, na stadionie leśnym WALDSTADION rozegraliśmy towarzyski piłkarski mecz Niemcy – Polska, podczas którego wszyscy bardzo dobrze się bawili. Nie brakowało wspaniałych akcji, dopingu i przyjacielskiej atmosfery.

Program wymiany to nie tylko zabawa, ale zgłębianie tradycji, specyfiki kultury, a także historii  Polski  i Niemiec.

Wspólne zwiedzanie obozu pracy w Hinzert, pobudziło młodzież do  refleksji, przemyśleń oraz dyskusji nt. bezcelowości wojny.

Młodzi ludzie czuli się współodpowiedzialni za czyny swoich przodków, co świadczy  o ich ogromnej dojrzałości. O godzinie 16.00 w sali posiedzeń Ratusza Miejskiego przywitał nas burmistrz miasta Hermeskeil Udo Moser i burmistrz gmin Michael Hulpes.

W ratuszu miasta młodzież obejrzała  prezentację multimedialną (w Power – Point) o gminie i regionie Hermeskeil.

Po południu wraz z panem Ludes wspólnie przygotowywaliśmy kolację, co sprawiło młodzieży dużo satysfakcji i radości.

Po obfitym we wrażenia posiłku, udaliśmy się do Centrum Młodzieżowego “H- Town” Hermeskeil, by wspólnie grać w bilarda, piłkarzyki, darta, śpiewając jednocześnie  wspólnie znane dla obu grup piosenki.

We wtorek wyjechaliśmy do Akademii Europejskiej w Otzenhausen.

Tam młodzieży polskiej i niemieckiej przedstawiona została historia powstania Unii Europejskiej i państw członkowskich.

Uczniowie poznali zasady jej działania, zakres współpracy między państwami członkowskimi  i kierunki dalszego  rozwoju Unii.

Środa była dniem aktywności fizycznej. Młodzież  na rolkach i na rowerach wspólnie udała się do Kell.

Tam wszyscy mogli spróbować swoich sił podczas ćwiczeń na sieciach linowych “KOALA”.

W czwartek wyjechaliśmy do Trier.  Zwiedzanie miasta  rozpoczęliśmy od  Porta Nigra – Czarnej Bramy,  następnie obejrzeliśmy  Katedrę, Bazylikę i Cesarskie Termy.

Obecność polsko-niemieckiej młodzieży w Centrum Kultury TuFa była  udanym pomysłem,  była bowiem doskonałą okazją do przełamania barier i zintegrowania się młodzieży obu partnerskich miast.

Wspólnie prezentowaliśmy zaaranżowane przez siebie teatralne scenki. Zabawy było co niemiara.

Niezwykłym przeżyciem dla młodzieży była zabawa w Parku Phantasialand w Kolonii, gdzie przez prawie cały dzień mogliśmy  powrócić do dziecięcych zabaw i fantazji.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gusemburgu, by wziąć udział w zabawie tanecznej “Stufen – Party” uczniów z rocznika dwunastej klasy gimnazjum.

W przedostatni dzień wspólnie spotkaliśmy się w biurze młodzieży Bernda Hermesdorfa, by podsumować przebieg naszych wspólnych spotkań w ramach partnerskiej wymiany.

Tego dnia młodzież mogła również zobaczyć proces tłoczenia owoców i dokonać degustacji soku.

O godzinie 19.00 nastąpiło oficjalne zakończenie wymiany. Spotkanie z przedstawicielami miasta Hermeskeil i Koła Partnerstwa odbyło się w Frewillige Feuerwehr Hermeskeil.

Analizując zrealizowany program, oglądaliśmy zdjęcia z wspólnie spędzonych dni.

Dnia 14.10.2012 o godzinie 15.15 z Trier odjechaliśmy do Polski, zabierając ze sobą pamięć o  gościnności i serdeczności naszych niemieckich przyjaciół.

 

Opiekunami grupy polskiej byli:
                       p. Karolina Obarska- Kiec i p. Norbert Górski

 

 

*Niestety przy przenoszeniu danych utracono fotografie