{index_ob_css}{index_ob_js}

Wieczór Kaszubski w ramach XII MLFKiSZ

Obraz przedstawia plakat XII Międzynarodowy Letni Festiwal Kultury i Sztuki w Helu

 

9 sierpnia w Muzeum Rybołówstwa odbędzie się Wieczór Kaszubski pt."MOJE STRONE", w którym wystąpią Joanna Sobowiec - Jamioł - sopran, Agnieszka Roskal - mezzosopran, Wojciech Winnicki - tenor, Michał Bronk - bas, Witosława Frankowska - fortepian.

 

Obraz przedstawia Joannę Sobowiec - Jamioł

Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran) - w 2012 roku ukończyła studia I stopnia w klasie śpiewu prof. Dariusza Paradowskiego a Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jest również absolwentką klasy dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Podczas swej muzycznej edukacji otrzymała stypendium zagraniczne, które umożliwiło jej studiowanie w Akademii Umeni w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.

Brała aktywny udział w kursach muzyki dawnej prowadzonych przez Marka Rzepkę i Paula Esswooda.

Współpracowała z licznymi zespołami wokalnymi m.in.: chórem Opery Nova w Bydgoszczy oraz zespołem muzyki dawnej Goldberg Vocal Ensamble.

Pierwsze swoje sceniczne i koncertowe doświadczenie zdobyła dzięki realizacji partii Bastienne w młodzieńczej operze W. A. Mozarta Bastien und Bastienne w reż. Dariusza Paradowskiego oraz podczas koncertów w ramach Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Helu.

Obecnie koncentruje się wokół działalności kwartetu wokalno-instrumentalnego Les Femmes.

 

 

 

Obraz przedstawia Agnieszkę Roskal

Agnieszka Roskal (mezzosopran) - studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu dra Stanisława Daniela Kotlińskiego oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, specjalność Dyrygentura Chóralna w klasie prof. Anny Fiebig.

Umiejętności wokalne doskonaliła uczestnicząc w kursach i seminariach prowadzonych przez: Charlotte Lehmann, Paula Esswooda oraz Claudio Desderiego.

Współpracowała z Młodzieżowym Chórem „Juventus”, Chórem Męskim „Echo”, Międzynarodowym Chórem Muzyki Gospel, Kameralną Orkiestrą „Sanctae Crucis” oraz orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Uczestniczyła w nagraniach płytowych z chórem Juventus i polskim jazzmanem Cezarym Paciorkiem.

Brała udział w festiwalach i konkursach muzycznych m. in.: Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gospel Camp Meeting w Osieku i Mundus Cantat w Sopocie.

Śpiewała pod batutą Tadeusza Żmijewskiego, Paula Esswooda, Przemysława Stanisławskiego oraz Joanny Klekowieckiej i Magdaleny Kubickiej-Netka.

Brała udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej oraz zdjęć do filmu „Zemsta dr La Morte” Artura Tomczaka do FPFF w Gdyni, wykonywała partie Niewolnicy i Lidii podczas prapremiery Kantaty Św. Pawła Mariusza Matuszewskiego do słów ks. Wiesława Felskiego (2009r.).

Od czerwca 2012 roku jest dyrygentką Młodzieżowego Chóru „Juventus”.

 

 

 

Obraz przedstawia Wojciecha Winnickiego

Wojciech Winnicki (tenor) - w 2011 roku ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Obecnie jest studentem I roku studiów magisterskich Gdańskiej Akademii.

Występował w wielu koncertach oratoryjnych i kameralnych w Polsce i za granicą, wykonując m.in. partię tenorową w Pasji wg św. Jana J. S. Bacha w Gdańsku i Berlinie pod dyr. Ralfa Sochaczewskiego (2008r.), partię Ewangelisty w Pasji wg św. Mateusza pod dyr. Paula Esswooda (2009r.) oraz Kai Bumanna (2010r.), kantaty starogdańskie podczas III Festiwalu Goldbergowskiego (2008r.).

W 2010r. wykonywał partię Bastiena w singspielu Bastien und Bastienne W. A. Mozarta w reż. Dariusza Paradowskiego oraz Bomeliusza w Carskiej Narzeczonej M.Rimskiego-Korsakowa pod dyr. Przemysława Stanisławskiego.

W marcu 2011r. wykonał partię Młodego Cygana w Aleko Sergiusza Rachmaninowa, w 2012r. partie Don Basilia i Don Curzia w Weselu Figara W. A. Mozarta w reż. Jerzego Wójcickiego pod dyr. Przemysława Stanisławskiego.

Współpracował z Witosławą Frankowską, Markiem Rocławskim, Łukaszem Popiałkiewiczem, Piotrem Staniszewskim, Szymonem Morusem i orkiestrą Progress.

W swoim repertuarze posiada liczne arie operowe i operetkowe, cykle pieśni F. Schuberta, J. Brahmsa, S. Moniuszki, F. Chopina, M. Karłowicza, M. Ravela, pieśni kaszubskie J. Trepczyka oraz utwory współczesne.

 

 

 

Obraz przedstawia Michała Bronk

Michał Bronk (bas) - w 2012 r. ukończył studia I stopnia w klasie śpiewu prof. Floriana Skulskiego i asystenta Pawła Skałuby na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym uczelni, biorąc udział w licznych koncertach i spektaklach teatralnych.

Na scenie zadebiutował rolą Sługi w spektaklu Bastien und Bastienne W. A. Mozarta w reż. Dariusza Paradowskiego (2008r.), w 2012 roku wcielił się w postać Antonia w operze Wesele Figara W. A. Mozarta w reż. J. Wójcickiego pod dyr. Przemysława Stanisławskiego.

W roku 2011 wykonał w Poznaniu Magnificat RV 610a A. Vivaldiego śpiewając solową partię basową.

W roku 2012 wcielił się w postać Antonia w operze Wesele Figara W. A. Mozarta.

Od 2006 roku współpracuje z chórem kameralnym Discantus, z którym występował na scenach festiwalowych m.in. Belgii, Francji i Włoch.

Z racji swoich kaszubskich korzeni od 2007 roku jest członkiem Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice, z którym promuje kulturę Kaszub nie tylko w obrębie kraju, ale i w całej Europie.

 

 

 

Obraz przedstawia Witosławę Frankowską

Witosława Frankowsk (fortepian) - wychowana w rodzinie o długoletnich tradycjach kaszubskich i muzycznych, łączy działalność artystyczną z popularyzacją muzyki regionalnej.

Jako ceniony realizator basso continuo koncertowała w całej Europie i USA, współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną i Orkiestrą Kameralną Progress w dziedzinie muzyki dawnej.

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki, obecnie związana jest jako wykładowca z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Komponuje, opracowuje utwory ludowe i regionalne, była redaktorem i autorką większości haseł muzycznych w książce Muzyka Kaszub. Materiały encyklopedyczne (2005r.), prowadzi cieszący się dużą popularnością cykl koncertów „Spotkania z muzyką Kaszub” w Wejherowskim muzeum.

Dokonała szeregu nagrań dla radia i telewizji, przygotowała do wydania płyty Mòrze (2004r.), Ptôszkòwie na lëpie (2006r.).

Laureatka Medalu Stolema (2006r.).